15.08.2020
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

XXVI MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

DO STARTU POZOSTAŁO:
2 2
1 1
0 0
DNI
0 0
8 8
GODZIN
2 2
8 8
MINUT
3 3
3 3
SEKUND

DzięKUJEMY!!!

DRODZY MARATOŃCZYCY,
Dziękujemy za Waszą obecność
podczas XXV ORLEN Maratonu Solidarności. Niezmiernie miło było Was gościć w Trójmieście. Zapraszamy do czytania i ogladania materiałów podsumowujących edycję 2019.

Więcej

Galerie-Archiwum

Serdecznie zapraszamy do oglądania archiwalnych galerii zdjęć.
Na pewno siebie znajdziecie :)

W zakładce menu FOTO znajdziecie zdjęcia z ostatnich 9 lat!

 

Więcej

XXVI “SOLIDARITY” MARATHON 

english

Online registration for the next edition of the XXVI Solidarity Marathon will start at the beginning of February. The race will take place on 15.08.2020. We will publish new regulations soon.

RULES 2019

XXII ENERGA Maraton Solidarności już w poniedziałek 15 sierpnia 2016

konf gdansk 20


W środę w siedzibie NSZZ Solidarność przy ul. Wały Piastowskie w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły biegu. Spotkanie uświetniła obecność biegaczy, organizatorów i partnerów imprezy. Obecni byli m.in. Tadeusz Majchrowicz – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kazimierz Zimny – biegacz  medalista olimpijski w biegu na 5 000 m (brąz - Rzym 1960) i dyrektor Maratonu „Solidarności”, Małgorzata Leśniewicz – kierownik organizacyjny biegu, Jarosław Kłodziński – przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miasta Gdyni, Andrzej Cechman - zawodnik, który startował w trójmiejskim maratonie 17 razy i Piotr Słodowicz, szef grupy pacemakerów.

 

W dniu konferencji organizatorzy odnotowali  900 zawodników zgłoszonych przez internet. Ale to nie koniec zapisów. Można się jeszcze zgłaszać w biurze zawodów, dziś w niedzielę i tuż przed startem w poniedziałek.  

ENERGA Maraton Solidarności to jeden z najbardziej międzynarodowych biegów w Polsce. Do tegorocznego maratonu zgłosili się biegacze z ponad 30 krajów m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kenii, Kanady, Algierii, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Mołdawii.

Biorąc pod uwagę czas wakacyjny i obawy biegaczy przed upałem liczbę startujących oceniamy jako wysoką.  Zawodnicy lubią biegać raczej wiosną i jesienią - powiedział podczas konferencji Dyrektor Zimny.

Organizatorów cieszy fakt, że wielu zawodników startuje w biegu regularnie od wielu lat i jest to ich ulubiony maraton. Wielu z nich startuje by uczcić pamięć wydarzeń Sierpnia'80, upamiętnia ofiary i wydarzenia Grudnia, by przypominać młodym ludziom historię.

– Jeśli chodzi o mnie - mówi Cechman - to Maraton „Solidarności” jest dla mnie najważniejszym sportowym wydarzeniem w każdym roku. Teraz planuję pobiec 18 rok z rzędu, ale nie chodzi tylko o to, że ja biorę czynny udział, ale przede wszystkim jestem z Gdańska, jestem członkiem „Solidarności”, pamiętam rok ’70 wydarzenia grudniowe, pamiętam strajki w roku ’80 i ’81. Chodzi o pamięć i oddanie czci tym ofiarom, które oddały życie za wolność i solidarność oraz hołd wszystkim, którzy odważyli się przeciwstawiać ówczesnym władzom.

Biegacze biegną też by na Długim Targu w sercu starówki w Gdańsku poczuć ciarki na plecach kiedy tłum wiwatuje i dopinguje na ostatnich 200 metrach trasy :) O tym jak niesamowita jest meta w Gdańsku opowiadał pacemaker Piotr Słodowicz. Według niego jak i wielu innych zawodników jest to zdecydowanie najpiękniejsza meta w Polsce!

15 sierpnia w biegu wystartują także czterej zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe edycje Maratonu "Solidarności". To Antoni Sobolewski z Tczewa, Jan Parusiński z Gdańska, Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego i Mariusz Szymański z Gdyni. Najstarszy tegoroczny uczestnik Wojciech Grochocki z Poznania urodził się w 1936 roku.

Tadeusz Majchrowicz podkreślił także, że istotne jest, iż maraton  odbywa się w okresie trwania Jarmarku Św. Dominika, ponieważ wówczas w Gdańsku jest wielu turystów, którzy wspaniale dopingują zawodników startujących w biegu.

Jarosław Kłodziński, przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji w Radzie Miasta Gdyni dodał, że jest zaszczycony że Maraton „Solidarności” odbywa się na terenie Gdyni ponieważ na terenie tego miasta mieszka bardzo dużo osób, które czynnie funkcjonowały w czasie strajków w Trójmieście.

Gościem specjalnym maratonu będzie Anna Rogowska medalistka olimpijska w skoku o tyczce  (brąz - Ateny 2004).

Sponsorami wydarzenia są m.in. Grupa Energa, Zakład Produkcji Leków "Ziaja", Fundacja Stefczyka, Poczta Polska, SEAT Plichta, Wytwórnia Wód Gazowanych NATA, Polpharma S.A. Oficjalni partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu, Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność", Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Gdańsk, Gdyńskie Centrum Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Fundacja LOTOS.

 

konf gdansk 2

 

konf gdansk 1

 

konf gdansk 34

 

konf gdansk 33

 

konf gdansk 32

 

konf gdansk 31

 

konf gdansk 22